Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Obecně o tříslovinovém činění

Touto částí stránek trochu vybočuji z hlavní linie (mízdření > činění > mazání > měkčení). Snažil jsem se tomu vyhnout, ale když chci více probrat speciality určitého druhu činění, nemám na výběr.

Jde o to, že kůže činěné tříslovinami zastávaly a zastávají trochu specifickou roli. Slouží ke spoustě různých účelů, na něco musí být měkké, na něco naopak co nejtužší, někdy mají být hodně hutné a odolné proti vodě, jindy zase co nejlehčí a nejjemnější. Přitom o těchto vlastnostech se nerozhoduje během činění (to probíhá vždy stejně), ale až při dokončovacích pracích (a částečně samozřejmě i PŘED vlastním činěním - výběrem druhu kůže, kde závisí hlavně na tloušťce). Je tedy zjevné, že zatímco v základních stránkách jsem představil jediný postup dokončování, platící na každý druh činění s cílem získat kůži tak měkkou, jak to jen jde, u tříslovinových kůží potřebujeme těch postupů víc. Kromě toho je kolem třísločinění spoustu doplňujících informací, které kdybych nacpal do hlavního postupu, už by to bylo nepřehledné.

Takže pokud chcete vědět víc o činění tříslovinami, vyberte si článek z této sekce a vzhůru do čtení!

 POZNÁMKA: Nevím do které sekce se to nejlíp hodí, tak to dám sem. Pokud se tříslovinami činěná kůže dostane (za mokra) do kontaktu se železem, začne černat. Jeden profi koželuh mi prozradil, že existuje způsob jak zčernání odstranit, což jsem netušil. Cituji: "Aby ste sa zbavil škvŕn ktoré vedia pokaziť celé snaženie treba hotovú vytrieslenú kožu namočiť do kúpeľa voda + na začiatok dajte 0,5% kyseliny šťaveľovej alebo podla potreby zvyšujte koncentráciu ale malo by to stačiť. V profi receptúrach je tento proces zaradený v každej technológii."