Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Činění kamencem

Jak: necháme do kůže proniknout kamenec se solí
Jak dlouho: týden až měsíc - podle tloušťky kůže a zvoleného postupu
Proč: Aby se to vyčinilo

Činění kamencem je jasná volba pro každého, kdo s činěním začíná. Je to jednoduché, poměrně rychlé, celkem rezistentní vůči chybám, dá se použít i na kožešiny, a výsledná kůže je pěkně bílá a měkká. Na druhou stranu právě ta měkkost může být nedostatek (je to i méně odolné), a taky kamencované kůže špatně odolávají vodě.

Aby nedošlo k omylu (kamenců je několik druhů), budeme používat hlinitý kamenec (síran draselno-hlinitý), kterému se dříve říkalo taky alún. Ten se dá bez problému koupit skoro v každé drogerii a má všestranné využití. Působí antibakteriálně a rychle zavírá povrchové rány. Dříve se používal při holení, čistily se s ním zuby, nebo se v něm praly střeva o zabíjačce, dá se nasypat do bot aby nesmrděly a tak různě. Nemá pokud vím žádný dopad na životní prostředí; narozdíl od chromitého kamence, který činí mnohem účiněji, ale zato je dost jedovatý a normálně se neprodává.

Historicky je činění kamencem doloženo už někdy ze starověkého Egypta. Ve středověkých čechách se začalo nazývat činěním jirchářským, a tento název vydržel snad až dodnes. Jirchy se používaly k šití oděvů.

Činění kamencem v lázni: Tohle je postup který sám používám. Do nádoby dejte 2 díly kuchyňské soli a 1 díl kamence, zalijte teplou vodou, míchejte dokud se vše nerozpustí a pak dolijte zbytek studené vody. Potřebujete získat tolik roztoku, aby kůže byla úplně ponořena. Teď do toho kůži vložte, promíchejte, a nechte ji tam. Kůzlečí kůži jsem nechával aspoň týden, přičemž tak dvakrát denně je dobré kůži v roztoku promíchat. Delší činění nevadí, takže pokud vás netlačí čas, je lepší to nechat činit týden a půl nebo dva.
Množství kamence je lepší odhadovat podle velikosti kůže než podle litrů vody. Na jednu malou kůzlečí kůži jsem používal 1/3 jogurtového kelímku kamence, a 2/3 soli (a vody tolik, aby kůže byla potopena; v malých nádobách to nemusí být moc). Na větší kůzlečí nebo kozí jsem použil dvojnásobnou dávku, na telecí kůži šestinásobnou. Menší byla příliš málo; na plochu byla telecí kůže sice jen 2x-3x větší než ta kůzlečí, ale je třeba brát v úvahu i tloušťku.
Některé prameny se zmiňují že se to s kamencem nesmí přehnat, ale podle mých zkušeností se vůbec nic nestane jestli dáte kamence víc (nebo budete louhovat déle). Důležité je zachovat poměr kamence a soli. Takže pokud se vám to zdá málo, nebo chcete míc jistotu, klidně dávku na jednu ků§ži zvyšte.
Tenhle způsob činění se výborně hodí i pro kožešiny. Delší louhování v kamenci nevadí ani kožešinám.

Činění kamencem "nasucho": Ono to není tak docela nasucho, ale rozhodně suššeji než v lázni. Tenhle postup jsem já nikdy nepoužíval, ale kamarádka ano a byla spokojená. Namícháte směs soli a kamence v poměru 2:1 stejně jako v předchozím případě, ale nerozpouštějte ji. Rozmočenou a vyždímanou kůži rozložte masovou stranou nahoru, nasypte na ní kamencovou směs a poté ji důkladně do kůže vetřete. Kůži pak přeložte napůl (aby kamenec byl vevnitř). Já osobně bych směsí teď posypal i vnější stranu kůže (pokud nemáme kožešinu), ale prý to není potřeba. Každopádně přeloženou kůži srolujete, složíte do balíčku a zabalíte do igelitu, aby nevysychala. Takto zabalenou kůži necháte odložet aspoň 14 dní, ale nic se nestane pokud to necháte třeba měsíc.

Jakmile je kůže dočiněná, pořádně ji vymyjte a můžete postoupit k další fázi zpracování. Takto činěná kůže se musí měkčit.

Poznámka: Jirchářské činění kamencem se někdy kombinovalo i s činěním zákvasem. Recept, který jsem našel, spočíval v tom, že se do kamencového nálevu přidala ještě mouka, takže to mělo kamencovat i kvasit současně. To jsem nezkoušel, ale zato jsem zkusil už zákvasem vyčiněnou kůži ještě dorazit plnohodnotným činěním kamencem. Výsledek byl opravdu velice měkký a jemný.

Kde sehnat kamenec? Na začátku píšu že ho mají skoro v každé drogerii - na základě toho, že to měli v první drogerii do které jsem vlezl a kde ho od té doby kupuju. Podle reakcí návštěvníků to ovšem vypadá že tak úplně jednoduše dostupný všude není. Takže potřebujete sehnat drogerii ve které mají i nějakou tu chemii, ne jen voňavky a rtěnky. Myslím že takovou najdete skoro v každém městě. Pokud ne, dostal jsem tip že máte zkusit prodejnu se sortimentem barvy - laky. Snažte se sehnat drcený kamenec, v podobě prášku nebo malých granulí. Pokud seženete jen kusový, musíte si ho nadrtit kladívkem sami.