Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Činění kyselinou (piklování)

Jak: necháme kůži v kyselém prostředí
Jak dlouho: 1-4 dny
Proč: Aby se to vyčinilo

Činění kyselinou (nazývané také "piklování") produkuje měkké a "tažné" kůže, ovšem ne moc pevné. Výsledek je ideální k pověšení na zeď nebo položení na zem, ale to je tak všechno. Výhodou ale je rychlost a docela jednoduchost procesu. Možná že právě takhle se činí ovčí kožešiny, které se teď běžně prodávají?

Zároveň slabší piklování je dobrý předstupeň k činění jiným způsobem, např. tříslovinami (ale i průmyslově chromem). Nevím co přesně to s kůží provede (kromě snížení pH, což je snad pro každý druh činění záhodno), ale údajně předpiklovaná kůže je pak kvalitnější. Já jsem kyselinou nikdy nečinil a "předpřípravné" piklování provádím ve vodě s octem a jenom decentně (hlavně na úpravu pH zpět ke kyselosti po odchlupování ve vápně). Postupy, které tu uvádím, tedy nemám vyzkoušené.

Činění kyselinou sírovou: Takový trochu průmyslový způsob. Břečka - 60 - 100g soli, 8 - 25g koncentrované kyseliny sírové, 1l vody. Všechno rozmíchat (kyselinu lít do vody, ne naopak!), vložit kůži. Činění probíhá po dobu 16 - 48 hodin za teploty 15-25 stupňů a musí se hodně míchat. Během  první hodiny 5x, později 1x za 3 hodiny, míchat se má vždy aspoň 5 minut. Přes noc se prý míchání může vynechat. Kůže je vyčiněná pokud má na řezu jednolitý vzhled bílého porcelánu. Poměr hmotnosti činící břečky ku hmotnosti činěných kůží má být 5-6:1.

Činění kyselinou mravenčí: Trochu přístupnější postup. Mám ho od starého slováka, který tak činil ovčí kožešiny. Břečka na 1 jehněčí kůži: 5l vody, 20dkg soli, štamprdle kyseliny mravenčí. Může se do toho přidat i trochu kamence (takže se pak kombinují dva druhy činění; v tomto případě se ho ale prý nesmí dát moc, jinak bude uvnitř kůže vytvářet krystaly, což je špatně). V tomto roztoku se kůže nechá 4dny (o míchání nic neříkal, ale asi by se mělo). Pak se vyndá, propláchne, a na den se ještě namočí do roztoku sody bicarbony, kvůli neutralizaci.

Ocet - sůl: Asi nejdostupnější varianta. Kůži nejprve odmastěte v dostatečném množství jaru (ale asi by fungovalo i mýdlo). Pak udělejte břečku z 10l vody, 1 1/4 l octa, 1kg soli, pořádně rozmíchat. Kůže se do toho namočí na 3 dny a aspoň třikrát denně se promíchává. Pak kůži pořádně promyjete a mělo by to být hotové.