Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Činění tukem

Jak: nahradíme vodu v kůži tukem
Jak dlouho: Tak týden až deset dní
Proč: Aby se to vyčinilo

Činění tukem je úplně nejstarší způsob. Spadalo by pod něj třeba i indiánské činění mozkem, ale na téhle stránce se budu věnovat jen civilizovanému evropskému zámišnictví - tak se právě činění tukem říkalo. Výsledným produktem byla jemná useň zvaná původně zámiš, dnes semiš. Teoreticky lze použít na jakoukoli kůži, prakticky se používaly jen ty tenké (koza, ovce, srna, jelen, kamzík (od toho se odvozuje francouzské jméno semiše - chamois) a ještě navíc zbavené pokožky. Pokud pokožka zůstane, dá se to vyčinit taky, ale hůř - kůže není tak pěkně měkká.

Výsledkem je velice měkká a poddajná kůže, ze všech činících postupů nejpodobnější látce. Kůže by měla být i odolná proti vodě v tom smyslu, že ji lze vyprat ve vlažné mýdlové vodě a po usušení je stále měkká. Kůže se používala na součásti oděvů, ale taky na leštění skla - kdo někdy leštil okna jelenicí, ví o čem mluvím. Jelenice je právě tukem činěná tenká kůže (v současné době ale nejspíš štípaná kůže z krávy).

Nejdřív postup popsaný v 19. století, ale používaný pravděpodobně od středověku:
Mokrá kůže se vloží do stoupy a je tlučena tak dlouho, dokud není skoro suchá. Potom se rozloží na stole, postříká z masové strany rybím olejem , přeloží napůl a znovu dá do stoupy. Po dvou hodinách tlučení se vyndá, na chvíli vyvěsí, pak se znovu namastí a znovu jde na dvě hodiny do stoupy. Celý proces se opakuje asi devětkrát. Potom se kůže vyvěsí a nechají v teple na vzduchu tak dlouho, až olej začne oxidovat (neboli žluknout. Mělo by to být důležité aby se tuk pevně navázal na vlákna v kůži). Poté je kůže vymyta v roztoku potaše a pomalu sušena za průběžného měkčení.

Můj postup:

Můj postup činění tukem jsem zachytil a popsal i na videu: https://youtu.be/YmbIwWNuBwE
Protože stoupou nedisponuji, chytil jsem se jiného receptu nalezeného na netu a na třetí pokus jsem ho dovedl úspěšně do konce. Zaprvé - na činění není potřeba nutně rybí tuk, může to být jakýkoli olej, který žlukne. Z těch dostupnějších lněný, ale hlavně slunečnicový. Vyvarujte se směsných olejů, protože tam nikdy není jisté jak se budou chovat. Mokrou kůži jsem vložil do nádoby, zalil olejem a pořádně v něm prohnětal. Kůže v oleji nemusí plavat, ale musí jím být pokrytá; přesto ale nešetřete a oleje dejte na začátek víc, protože se bude průběžně vytrácet, a když budete dolévat, zdržujete zase žluknutí. Na jednu srnčí kůži jsem použil litr slunečnicového oleje.
První den jsem hnětal kůži v oleji asi pětkrát, pak už mě to přestalo bavit, takže další dny vždy jen ráno a večer a ne moc důkladně. Hlavně je potřeba dbát aby kůže byla pořád pokrytá olejem a neobjevovaly se na ní tvrdší průhledné skvrny, které značí vyschnutí (nádobu je třeba zakrýt, ale zase tak, aby do ní mohl vzduch i světlo urychlující žluknutí - třeba zabalit do igeliťáku). Pokud už se takové objeví, trochu je promněte mokrým hadrem ono se to zase spraví. Takto jsem kůži udržoval tak dlouho, dokud olej nezačal žluknout (dá se poznat podle změněné vůně; moc to ale nesmrdí). Po pár dnech kdy olej prokazatelně žlukl jsem nádobu odkryl a nechal zvolna vysychat (několik dní) - myšlenka je taková, že odcházející voda bude automaticky nahrazována žluklým tukem. Plně vyschlá kůže je sice mastná, ale taková průsvitná. Vyschlou kůži jsem vložil do mýdlové vody a nechal zase úplně rozmočit (změní barvu zpět na bílou neprůsvitnou). Po rozmočení jsem kůži ještě v jiné vlažné mýdlové vodě vypral, vyždímal a nechal pomalu usychat.

Různé rady tvrdí, že během nasycování olejem kůže žloutne, nebo se stává čirou. Z mého pozorování se nic takového neděje (jedině že úplně hotová kůže je zbarvená kapku dožluta, ale to během činění nepomůže). Takže jediným vodítkem kdy skončit, které doporučuju, je sledovat kdy olej začne žluknout.

Usychající kůži je třeba měkčit, ale jde to snadno. Zato se nemusí mazat - ze zjevných důvodů. Úplně snadno se měkčí vytahováním v ruce, nejsou potřeba žádné pomůcky. Během vysychání se vtáhne dovnitř i zbytek mastnoty, takže výsledek by na omak být mastný neměl.