Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Činění zákvasem

Jak: necháme kůži v nálevu z kvasící mouky
Jak dlouho: týden až dva
Proč: Aby se to vyčinilo

Činění zákvasem je také hodně starý způsob. Jedná se v podstatě o trochu modifikované činění kyselinou - kvasící mouka totiž vytváří právě kyselé prostředí. Můj osobní a nepodložený názor je, že kvasinky v zákvasu provádějí s kůží ještě něco navíc, takže to je přeci jen něco kapku jiného než činění čistě kyselinou.

POZNÁMKA: Tak teď už je můj názor podložený. Kožešnice Lenka k tomu dodává: "Máš naprostou pravdu, vznikají tam navíc plyny a taky enzymy, které odbourávají kožní hmotu, čímž dostává kožka ty nejlepší vlastnosti pro kožešnické zpracování."

Kůže činěné zákvasem jsou krásně měkké, ale ne moc odolné. Hodí se na různé kožichy, nebo na kožešinové předložky. Zákvasem se dají dobře činit i kožešiny.

Ćinění zákvasem má jednu nevýhodu - nesmí se to přehnat, kůže se musí včas vyndat. Když ji v zákvasu necháte moc dlouho, tak kožešina pustí chlupy a vlastní kůže nakonec začne hadrovatět. Že je kůže už pročiněná se pozná na řezu - celý řez by měl mít jednotnou barvu a mít vzhled bílého porcelánu.

Příprava zákvasu: do nádoby nasypte celozrnnou mouku (musí v tom být otruby i mouka. Takže můžete vzít bílou mouku a doplnit otrubami. Nebo i lze použít ovesné vločky, ale zbytky vloček se potom ne vždy snadno vyklepávají z kožešin.) Potom přilijte vlažnou vodu - recept říká 1l vody na 400g mouky, já to liju podle oka. Pořádně to promíchejte na takové řídké těstíčko a to nechte v teple jeden až několik dní stát (čím větší teplo, tím méně to potřebuje). Chcete docílit zahájení kvašení, což se pozná podle toho, že těstíčko začne nakysle vonět. Potom přisypte na 1l vody 3-5 dkg soli, promíchejte, nechte ještě aspoň půl dne stát a máte zákvas.

Činění "nasucho": Samozřejmě ne úplně nasucho, kůže musí být rozmočené, akorát to nebude přímo v nálevu. Každou kůži rozložte masovou stranou nahoru, naneste na ni asi 0,5cm zákvasu, přeložte kůži v půlce tak, aby zákvas byl uvnitř a vložte ji takto do kádě. To samé proveďte se všemi dalšími kůžemi (v kádi se rovnají na hromadu; pokud jich máte hodně, můžou se rovnat i rozložené, vždy masovou stranou nahoru). Pak to celé ještě zalijte asi 3% roztokem soli tak, aby všechny kůže byly potopené. Takto se to nechá kvasit 6-10 dní - až budou kůže podle řezu vyčiněné. Během kvašení je třeba čas od času kůže přerovnat, případně ještě donatřít zákvasem (kterého jste si na začátku prozíravě udělali víc) - přerovnáním se kůže vyvětrá a zabrání se příliš divokému kvašení. Když kvasíte uprostřed parného léta, bude to hotové rychleji, ale musíte často přerovnávat. Pokud kvasíte jako já na prahu zimy, stačí přerovnat za celou dobu jednou nebo dvakrát, ale zase to trvá déle.

Činění v lázni: Tenhle postup používám radši. Zákvas rozředíte ještě trojnásobným množstvím vody (na každý litr který jste do zákvasu použili teď dodáte ještě další 3 litry), a do tohoto nálevu vložíte kůže. Doba kvašení je zhruba stejná a nesmíte zapomenout kůže aspoň jednou denně promíchat.

Vyčiněnou kůži POŘÁDNĚ promyjte, aby se všechen zbylý zákvas odstranil. Potom co nejrychleji namastěte a za měkčení usušte. Kvašení totiž i ve vyprané kůži stále pokračuje, a pokud ji necháte třeba týden mokrou, ještě se dodatečně překvasí. Kvašení se definitivně zastaví až vysušením. Tohle je teda moje zkušenost, i když některé recepty uvádějí že se kůže před sušením nechává i 14 dní odležet a zasypává se moukou. Moje poslední kožešiny pustily ale chlupy už čtvrtý den odležení.