Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Mazání

Jak: snažíme se vpravit do kůže nějaký tuk.
Jak dlouho: jeden až několik dní
Proč: Úkolem mazání je zvýšit měkkost a voděvzdornost kůže, tažnost a jemnost. Mazání ovlivňuje řadu ne snadno definovatelných vlastností.

Mazání je tak trochu tajemná činnost. Na jednu stranu postup mazání je skoro vždy stejný a celkem jednoduchý a mazat se dá snad jakýmkoli tukem (např. i tím, který není vhodný pro činění tukem). Na druhou stranu různé tuky dávají kůži různé vlastnosti, což v profesionálním koželužství hrálo významnou roli. Dokonce natolik významnou, že se od koželuhů během středověku oddělila skupina "mazačů" (to slovo jsem si vymyslel, nevím jak se jim říkalo česky; anglicky to byli curriers), kteří se živili právě jen mazáním kůží.

Od doby založení těchto stránek jsem získal nějaké nové informace a zkušenosti, takže o mazání můžu říct víc. Mazání má tyto efekty:

 

Čím mazat? Mazací směsi jsem rozdělil do několika skupin, každá se hodí na něco jiného.

 

Emulgované směsi

Mazací směs je složená vždy z tuku, vody a emulgátoru (tedy látky, která tuk rozdělí do drobných kapiček, takže ho lze s vodou opravdu smísit). Vznikne tedy jakýsi "vodný roztok tuku", který má tu výhodu, že do kůže snáz pronikne. Emulgované směsi se používají na mazání zákvasových a kamencovaných kůží i kožešin. Pro dosažení pěkné bílé barvy kůže se někdy doporučuje do směsi přidat ještě mouku.

Emulgované mazací směsi se používají takto:

 

Recepty:

 

 

 

 

Neemulgované směsi

Neemulgované směsi se skládají pouze z olejů a tuků, čestnou výjimku tvoří včelí vosk, který se někdy přidává také. Tekuté oleje se pouze smíchají, pokud používáme tuhé složky, musíme je před smícháním rozpustit. Směs někdo doporučuje před nanášením zahřát (lépe proniká), někdo před tím naopak varuje (ovlivňuje to kůži). Já to nikdy nezahřívám, s výjimkou směsí s tuhými součástmi, které se musí nanášet rozpuštěné.

Neemulgované směsi se, pokud vím, používají jen na kůže činěné tříslovinami. Nanáší se v nepřehnaném množství na masovou stranu kůže nebo i lícovou. Pokud vidíme že jsme nanesli směsi víc než kůže dokáže vstřebat, přebytek otřeme suchým hadrem. Profíci kůži natírali houbou a dávali pozor aby někam nenalili velkou kaluž oleje, protože v to místě by se udělal tmavší flek. Tříslovinové kůže se obvykle mastí několikrát - po vyschnutí se znovu mírně namočí, namažou, případně měkčí a nechají znovu uschnout a tak dále až dosáhneme požadované měkkosti. Směsi obsahující větší podíl tuhých tuků (případně i vosku) je dobré aplikovat až úplně v posledním maštění, jinak by výrazně bránily namočení.

Neemulgované směsi ještě rozdělím do skupin: