Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Vyrovnání kůže hladítkem

Hlazeni male

Vlhkou kůži rozprostřete hladkém stole. Můžete kteroukoli stranou nahoru. Pokud je kůže ještě dostatečně vlhká (nebo namaštěná), tak by měla k podkladu celkem přilnout. Když nepřilne, přehoďte okraj kůže přes okraj stolu a přimáčkněte ho při vyrovnávání břichem.

Vezměte hladítko, hranu (hranu železa nebo úzkou hranu dřevěného klínu) položte na kůži a pevně a silně tlačte směrem od sebe (jako byste z povrchu chtěli něco seškrabovat). Co se stalo?

 

 

Pokračujte ve vyrovnávání kůže stejnými tahy v různých směrech - tak, aby se celá kůže rozložila na hladkou rovnou podložku. Pokud se před hladítkem nahromadí větší vlna kůže, trochu to zepředu popotáhněte, aby se zase srovnala. Když tu vlnu hladítko přejede, silně ho do kůže vtiskne a pak to bude vidět.

Pokud je kůže větší než podložka, vyhladíte tu část, kterou máte na podložce, pak kůži posunete tak, aby už vyhlazená část visela přes vzdálený okraj podložky a hladíte dál.

Hladítko používám při činění na dva různé úkoly. První je hned po vytažení kůže z činící lázně a jejím následném vyprání. Při hlazení hladítkem se kůže pěkně srovná, rozloží, a zároveň z ní vytlačíme spoustu přebytečné vody spolu se zbytky činící břečky. Vytlačení vody je obecně vždycky dobré udělat a hladítkem se mi to dělá nejlíp (další možnosti jsou třeba tupou hranou koželužské kosy na špalku, nebo klasickým ždímáním).

Druhá chvíle, kdy hladítko přijde ke slovu je konečně ono hlazení. Tříslovinově činěnou kůži po usušení a opětovném navlhčení (a případném mazání) rozložím na rovnou plochu a hladítkem ji vyrovnávám. Nejprve hladím masovou stranou nahoru a nebojím se zabrat, čímž nutím kůži se vyrovnávat do roviny. Potom kůži obrátím a hladím z lícové strany - tam je potřeba opatrně a s opravdu úplně hladkým hladítkem. Každá nerovnost nám kůži může poškrábat. Hlazením na lícově straně se kůže dále rovná, a hlavně se povrch vyhlazuje a stává se lesklým. Pokud tříslovinovou kůži namáčím a mastím několikrát, hlazení provádím také několikrát (po každém mazání).