Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Impregnace kůží

Kůže mají jednu nepříjemnou vlastnost - rády přijímají vodu. A dost často jakmile se kůže namočí, dostane se znovu do stějného stavu v jakém byla na konci činění, tj. pokud ji necháme jen tak bez měkčení uschnout, ztvrdne. Je to vcelku jasné, protože tím, že jsme kůži nechali namočit, dostala kolagenová vlákna znovu možnost se slepit. Dost často je to ovšem chování, které nám moc nevyhovuje. Co s tím? Impregnovat! :-)

Impregnace funguje dvojím způsobem. Zaprvé ucpe póry v kůži, takže voda nemůže vnikat dovnitř (ona nakonec stejně vnikne, ale chvíli ji to trvá). Zadruhé obalí jednotlivá vlákna, takže ta se při namočení a následném vysychání kůže nemůžou slepit a tedy ztvrdnout. Já vím o těchto způsobech impregnace:

Tříslovinami. To je způsob impregnace,který dostaneme bez práce pokud budeme kůži činit v tříslovinách. A naopak, pokud máme kůži činěnou jinak, tak se na ní třísloviny už obvykle neaplikují (protože to je zdlouhavé a špatně se dostávají dovnitř kůže). I když nám v zásadě nic nebrání čerstvě vyčiněnou kůži ještě třeba na 14 dní namočit do výluhu z kůry, tak účinek této akce (jiný než nabarvení kůže) je trochu diskutabilní - třísloviny budou nachytané hlavně na povrchu. Mimochodem, třísloviny impregnují díky tomu, že plní mezery mezi kolagenovými vlákny v kůži, a tím zabraňují jejich slepování a ztěžují vodě průnik dovnitř.

Tuky a voskem. Tuky jsou další dobrý impregnační materiál - to asi nikoho nepřekvapí. Mají výhodu, že se do kůže dají dostat snadno, a proto jsou nejpoužívanějším impregnačním prostředkem, často se používají i ve spojitosti s jiným druhem impregnace. Nevýhodou ale je, že z kůže postupně mizí (a musí se čas od času doplňovat) a také že se můžou rozkládat a páchnout (to s oblibou dělá sádlo). Impregnace kůže tukem se provádí podobně jako mazání. Používají se výhradně tuky (ne žádný emulgovaný roztok) a můžou se aplikovat na kůži za sucha. Do impregnační směsi se někde přimíchával rozpuštěný včelí vosk, který měl výborné impregnační účinky a ještě dělal "plnější" povrch kůže.

Tady je popsáno jak impregnuje návštěvník webu Mails:

Čístý včelý vosk dám do vodní lázně (sklenici s voskem dám do hrnce s vodou) a vařím tak dlouho dokud vosk není jak voda. Pak vezmu horkovzdušnou pistoli, pouzdro opatrně nahřívám a štětcem napouštím kůži voskem. Stačí přetírat a vosk se sám krásně vstřebává do kůže. Po zaschnutí jen přeleštím a hotovo.

Dýmem. Dobrá vychytávka, kterou používali indiáni, je impregnace uzením. Dým totiž také proniká dovnitř kůže a jeho částečky také můžou obalovat vlákna. Popis toho jak to indiáni dělali je na stránkách indiancorral.cz