Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Koželužský špalek

Vyrábí se z tlustší, asi 1,5m - 2m dlouhé rovné části kmenu stromu. Tento špalek se rozřízne nebo rozštípne na dvě půlky, Jednu z půlek použijeme. Dále potřebujeme z něčeho stlouct nějaké nožičky, které nám umožní držet jeden konec špalku ve výši pasu. Půlku špalku potom jedním koncem postavíme na zem a druhý konec opřeme o nožičky (takže trčí vzhůru; do horního konce je dobré zespodu vydlabat drážku, takže špalek se do nožiček pěkně zaklesne). Pokud to není jasné z obrázků, tak smyslem je mít našikmo postavenou půlku kmenu, která je otočená oblou stranou nahoru, a vyšší konec nám končí u pasu, kterým se o něj můžem opřít.

Špalek musí být z horní (půlkulaté) strany absolutně hladký! Jakékoli zbytky větví sražte rašplí nebo pořízem, jinak vám budou dělat do kůže díry.

Alternativy: špalek je dost důležitá věc; jde to i bez něj, ale s použitím rámu. V tom případě tomu musíte přizpůsobit celý postup činění, i nástroje, jaké používáte. Ke koželužskému špalku patří koželužská kosa, k rámu škrabka.

Dostal jsem od návštěvníka webu informaci, že lze špalek dobře nahradit PVC odpadovou trubkou. Možná že k té se dostanete snadněji. Má výhodu že je lehká, takže horní konec není potřeba o nic opírat, stačí ho přidržovat ve výšce břichem, a můžete si také kdykoli výšku měnit.

Neplánujete-li činění ve velkém, nechcete používat rám a špalek je pro vás nedostupný, dá se bez něj s trochou trpělivosti obejít. K mízdření můžete používat obyčejný kuchyňský nůž na rovné podložce - jednou rukou kůži přidržujete, druhou škrabete. Je to nepohodlné, ale jde to.
Ještě jsem na fotkách viděl další, trochu kompromisní možnost. Měli tam taky špalek asi 2m dlouhý, ale nepůlený a tenčí, tak 20 cm v průměru. Přes vršek přehodili kůži, celý špalek i s kůží opřeli o zeď a mízdřili normálním pořízem. Jak dobře to jde nevím, ale přišlo mi to jako vtipný nápad - máte oblou stranu špalku, kůže na něm drží, protože je přehozená přes vršek a stisklá mezi zeď a špalek, nepotřebujete žádnou speciální kosu (poříz se normálně prodává v každém železářství) a škrabete směrem dolů, jako byste ze špaku loupali kůru.