Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Hladítko, neboli trčič

Název "hladítko" je můj vlastní. Díky návštěvníkovi webu Honzovi už teď znám i tradiční český název - je to "trčič". Jedná se o čtvercový kus železa (případně mosazi, skla) o hraně asi 13cm a tloušťce 1 - 1,5 mm, zasazený do dřevěné rukojeti. Všechny hrany železa jsou zakulacené, rohy taky (do styku s kůží se nesmí dostat nic ostrého).

Používá se na vyrovnání kůže do roviny, na vytlačení přebytečné vody před maštěním, na odstranění přebytečného maziva, na uhlazení povrchu kůže a bůhví na co všechno ještě. Hlazení hladítkem má také slabý měkčící efekt.

Ač to z předchozího tak nevypadá, hladítko není nijak nezbytné. Bez popsaných efektů použití hladítka se buď můžeme obejít, nebo je nedokonale provedeme s pomocí něčeho jiného. Zvlášť při činění tříslovinami je ale hladítko hodně šikovné a užitečné.

K hladítku patří hladká plocha, na které hlazení provádíme. Pokud vás zajímá jak se hladítko používá, mrkněte se na hlazení hladítkem.

Alternativy: Hladítko si můžeme vyrobit také z kusu tvrdého dřeva (tlustší čtvercové prkýnko o hraně cca 15 cm), které pořízem nebo dlátem vytvarujeme do tvaru klínku a špici malinko zakulatíme (jako obvykle nechceme ostré hrany). Vše, co přijde do kontaktu s kůží, musí být dokonale ohlazené šmirglem! (jinak si kůži místo hlazení nerovnostmi poškrábete).

Poznámky: Dle nejnovějších informací od uživatelky Lenky se toto hladítko (z tvrdého dřeva) používá i při šití výrobků z kožešin (už vyčiněných) - a to k vyrovnání švů na napnuté kožešině. Docela dobře tomu věřím, protože jsem ho používal k témuž když jsem kožešinu při mízdření proříznul a po činění díru zašíval.

 

Železné nebo skleněné hladítko
Železné nebo skleněné hladítko
Dřevěné hladítko
Dřevěné hladítko