Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Oblá hrana

Oblá hrana slouží k měkčení kůže stejně jako rovná, ale má pár výhod. Ta hlavní je, že oblý tvar při tažení kůži neustále propíná nejen ve směru tažení, ale i ve směru oblosti hrany (tj. do stran). Tím jednak zintenzivňuje měkčení a druhak zabraňuje krabatění kůže.

Na obrázku tady je vidět jak vypadá hrana v mém provedení - nastojato postavené prkýnko (upevněné do stojánku), jehož horní hrana je seříznutá do oblouku a pořízem "naostřená" do hrany. Mám dvě hrany s různými šířkami - menší je široká asi na dlaň, větší trochu víc než dvě dlaně. Ještě jsem se nerozhodl která se používá líp :-) Menší lépe propíná, ale zase kůži "promačkává", takže ztrácí vyrovnání do roviny. Větší vyrovnání tolik nekazí, ale zase měkčí méně intenzivně a občas se na ní i kůže trochu krabatí.

V galerii je dále nákres jiné varianty oblé hrany, v podobě jakési lavice. Toto používali ľudoví kožušníci na Slovensku. Není to nic jiného než kovová oblá hrana zasazená svisle a směrem od člověka, který na lavici sedí. Kožešník na lavici při práci obkročmo seděl.

Alternativy: Samozřejmě rovná hrana. Nebo úplně jiný druh měkčení.