Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Koželužská kosa

Je to nástroj, pomocí kterého se opracovává kůže položená na koželužském špalku. Kosa je rovná kovová čepel, která má na obou stranách držadala umístěná v rovině. Ostřená je z jedné strany, podobně jako poříz. Ona je pořízu vůbec hodně podobná, jediný rozdíl je v postavení držadel (u pořízu jsou zahnutá, u kosy v rovině s čepelí). Je výhodné, když má kosa z jedné strany ostří a z druhé tupou hranu, takže z jednoho nástroje na druhým můžeme přejít jen tím, že si nástroj protočíme v rukách. Všechny ostré rohy na kose musejí být zakulaceny, jinak si kůži při práci určitě někde protrhneme.

Tradičně používaných kos bylo několik druhů, různě zahnuté, aby lépe obepnuly oblouk špalku. To bylo výhodné pro urychlení práce např. při odchlupování, kdy větší kontakt kosy s kůží znamenal, že jedním pohybem odstraníme víc chlupů najednou. Pro domácí potřeby plně vyhovuje jediná rovná kosa, která se (narozdíl od těch zahnutých) dá použít na mízdření i odchlupení.

DOPLNĚNÍ: K tupé hraně kosy. Původně jsem ji měl opravdu tupou, ve smyslu "zakulacenou". Časem jsem přišel na to že lepší je mít tam pravoúhlou hranu - jako kdybyste to původní zakulacení zbrousili do plošky. Pravoúhlou hranou se škrabe mnohem líp, a proříznutí se pořád bát nemusíte. 

Moje stará kosa není nijak profesionání, ale zato nebyl problém si ji vyrobit. Z kusu ocelového pásu, který jsem našel v dílně, jsem pilkou na železo oříznul okraje tak, aby na každé straně zbyl asi pěticentimetrový hrot. Na brusce jsem vyrobil ostří, zahranil tupou hranu a zakulatil všechny rohy. Vyřezal jsem si dva dřevěné špalícky, provrtal vrtačkou a z každé strany narazil na hroty. Pak už stačilo jen doostřit ostří brouskem a bylo hotovo.

No a díky šikovnému kováři, který si říká Koník, jsem se stal hrdým majitelem krásné nové skoro profi koželužské kosy. Je mírně prohnutá, což není na škodu ani při mízdření. Na vnitřním oblouku má tupou hranu se kterou se dá omízdřit skoro všechno. Vnější oblouk je ostrý, na ty části které natupo nejdou. Při škrabání ostřím se musí hodně opatrně, protože se snadněji zařízne do kůže než rovná kosa, ale jinak je hrozně príma :-).

Koželužskou kosu si teď můžete koupit na eshopu Domu pod jasanem! Je to stejný typ který používám a nedám na něj dopustit.

Alternativy: Nutnosti používat koželužskou kosu se můžete vyhnout tím, že použijete rám + škrabku. Pokud chcete zůstat u špalku a kosy, lze si kosu nouzově vyrobit z většího kuchyňského nože tím, že jeho špičku zapíchnete do dřevěného válečku, který vám bude sloužit jako druhá rukověť.

 

Tvary kos
Tvary kos
Moje stará kosa
Moje stará kosa
Moje stará kosa
Moje stará kosa
Kosa od Koníka
Kosa od Koníka