Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Rám

Rám slouží k tomu, abyste mezi jeho tyčemi mohli kůži napnout a udržovat napnutou. Skládá se ze čtyřech tyčí spojených tak, aby vytvářely obdélník. Dá se to vyrobit po vzoru indiánů tak, že do tyčí uděláte zádlaby a svážete je, nebo v moderním evropském stylu z latí které spojíte třeba hřebíkama.

Kůže se napíná pomocí provázků, a musí mít po obvodu propíchané dírky, kterými budete provázek protahovat. Vždy konec provázku uvážete na rám, a pak ho vedete skrz díru v kůži, pak zpět kolem tyče rámu, pak zase skrz další díru a zase zpět atd. Vždy po několika dírách je dobré provázek uvázat na rám, ukončit a začít další - abyste potom mohli některé části kůže napínat utažením provázku bez nutnosti měnit provázek na ostatních částech.

Luxusnější moderní rám má ve svých latích díry, ve kterých jsou zasazeny kolíky. Na každý kolík je namotán provázek, který se zadrhovacím uzlem zachytává za okraje kůže (aby to bylo možné, při mízdření se nečistoty na úplném okraji kůže nechávaly, aby byl okraj tlustší a zadrhnutí na něm drželo). Má to hned několik výhod. Zaprvé nemusíme do kůže dělat díry, aby ji bylo možné napnout. A zadruhé každý jednotlivý provázek můžeme zvlášť utahovat tím, že jeho kolíkem otáčíme a provázek tak na kolík namotáme. Dalším zlepšákem by ještě bylo nahradit zadrhávací uzel "žabkami" na záclony, které se velice jednoduše chytají a uvoňují.

Galerie teď ukazuje ještě jednu modení variantu rámu, s děrovaným plechem.

Alternativy: Když se vám (jako mně) rám nelíbí, můžete místo něj používat koželužský špalek a kosu. Ve speciálních případech, třeba při výrobě pergamenu, rám stejně potřebovat budete, ale při běžném činění se bez něj v pohodě obejdete.

Nebo to vezměte z opačného (primitivně-domorodého) konce - rám se dá nahradit tím, že budete kůži napínat mezi kolíky zatlučenými do země. Příliš uživatelsky příjemné to ale asi nebude.

 

Evropský rám
Evropský rám
Indiánský rám
Indiánský rám
Možný moderní rám
Možný moderní rám