Káď
Kádě různých druhů a velikostí jsou pro koželužení nezbytné. Jejich velikost musí odpovídat tomu jak velké kůže a jaké množství najednou zpracováváme. To znamená že profesionální koželužna může mít celý dvůr plný obrovských kádí, zatímco pro domácí činění králičích kožešin nám stačí malý hmotový lavorek.
Historicky se používaly lecjaké kádě. Nejstarší druh je pravděpodobně jáma v zemi pečlivě vymazaná jílem (aby odtamtud neutíkala voda). Později se používaly kádě keramické, zděné, dřevěné. V současné době jsou úplně nejlepší plastové. Pozor na kovové - železo může reagovat s činící břečkou a dělat neplechu.
Pro menší kůže nám stačí jeden (nebo radši dva) umělohmotný lavorek 15cm vysoký, co se dá koupit v kdejakých domácích potřebách a není problém ho mít i s kůží položený v koupelně. Na větší projekty vezmem větší lavor (dělají se i docela hodně velké). Na hověziny nebo větší množství kůží je dobrý plastový sud, nebo barel. Taky se může hodit pozinkovaná zahradní plechová vana, která byla kdysi běžně k zakoupení, ale teď už jsem ji nikde nesehnal. Nebo stará vana z koupelny, pokud ji někde zaklíníme aby se nepřevrátila. Koneckonců, méně čistotná rodina může činit i ve vaně, pokud zvolí nějakou rychlejší metodu (činit ve vaně tříslovinami by například znamenalo zablokovat si ji na půl roku).
Počet kádí, to je trochu otázka. Musíte se zamyslet nad tím kolik kůží budete zpracovávat, jestli budete dělat všechny najednou, jakým způsobem budete činit atd. Je pravidlem že kůže při činění většinu času někde leží - jestli budete kůže zpracovávat postupně, budete už některé kádě mít zabrané předchozími kůžemi, takže musíte vytáhnout nové. Dále na činění tříslovinami potřebujete mít několik kádí navíc, abyste v nich mohli uchovávat silnější výluhy z kůry než na ně dojde řada. Na druhou stranu k vyčinění jedné nebo dvou menších kůží jednoduchým způsobem (třeba kamencem) vám úplně stačí káď jediná.
Alternativy: Hledat alternativy ke kádím není žádná sranda. Faktem ale je, že lze použít způsoby činění, odchlupení atd. při kterých nepotřebujete kůži v ničem namáčet a obejdete se tedy bez kádě úplně. Odchlupovat můžete mechanicky (to vám nezávidím) a činit mozkem nebo kamencem "nasucho", pak vám stačí akorát třeba pevný igelitový pytel (u toho kamence jde o to udržet kůži vlhkou, není potřeba ji máčet).