Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Kulatý nůž - lunellum

Lunellum se používá třeba v sedlářství při práci s už hotovou kůží, ale tady ho zmiňuji proto, že je typickým nástrojem používaným při výrobě pergamenu. Jedná se o půlkruhovou, velmi ostrou čepel s držadlem - je to tady někde na obrázku. Jak se to používá a k čemu napíšu až si vyzkouším ten pergamen.

Alternativy: Alternativou je ještě tajemnější kruhový nůž zdokumentovaný na něterých dobových kresbách. Nikde jsem ho ještě nenašel popsaný, ale zdá se, že sloužil stejně jako lunellum. Jednalo se o nůž ve tvaru úplného kruhu s dírou uprostřed a ostřím na vnějším okraji, dost podobný tomu, co po nepřátelích s oblibou vrhá bojovnice Xena. Pode obrázků byl zevnitř vyložen něčím měkkým (dřevem?). Koželuh pak držel nůž oběma rukama uvnitř a tahem po kůži škrabal úplně stejně jako s lunellem. Všechno je to ale vyspekulované se dvou kreseb, a pokud o tomto nástroji někdo něco ví, nechť se mi bez váhání ozve.

DOPLNĚNÍ: Tož už se mi někdo bez váhání ozval :-) Existuje podobný nástroj běžně používaný při výrobě pergamenu - jde o kruhovou nebo půlkruhovou čepel, která má připevněna držadla kolmo ke své ploše (níže jsou obrázky i ukázka použití). Důvod použití je jasný - oškrábání masové strany "dočista" - u pergamenu na ní nesmí zbýt žádné blány aní cancoury, protože by to pak vadilo při psaní. Kruhový nůž z historické kresby může být jen jinou variantou téhož. A nebo dokonce zachycuje totéž, jen si umělec trochu upravil skutečnost.

 

Lunellum
Lunellum
Kruhový nůž
Kruhový nůž
Skutečný nástroj používaný na pergamen
Skutečný nástroj používaný na pergamen
Použití tohoto nástroje
Použití tohoto nástroje