Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Drtič třísla

Nebojte, nemám na mysli mučící nástroj (jak se domníval google, když jsem to dal vyhledat. Je to pomůcka, která vám rozdrtí suchou kůru na malé kousky, takže se z ní rychleji vylouhují třísloviny potřebné pro činění tříslem. Tohle není úplně nezbytná pomůcka ani když opravdu třísloviny používáte. Jednak ono se to nakonec vylouhuje i z nerozlámané kůry a druhak v malé množství se to dá nalámat rukou nebo nasekat sekyrkou. I když je fakt že nějaké to drtítko je pohodlnější, a nezbytné pokud činíte ve velkém.

Mám dojem, že ve středověku se na to používaly různé stoupy na vodní pohon. (to si asi doma nepostavíte). Četl jsem také o ručním drtítku, u kterého se točilo klikou a kůra se lámala mezi dvěma ozubenými koly (to už bude asi modernější záležitost). Osobně jsem neviděl ani jedno, tak nebudu machrovat.

Já jsem si vyrobil úplně primitivní pomůcku - dvě dřevěné latě se sraženými hranami (tak, aby mezi nimi vzniklo údolí ve tvaru V) natlučené na podložce tak, že mezi nimi je asi 2cm mezera. K tomu mám kus masivnějšího dřeva, jehož hrana je tvarovaná tak, aby zapadla do onoho "udolí". Suchou kůru vyrovnám přes laťky, pak do toho seshora bouchnu tím těžším kusem a všechna kůra se v půlce rozlomí. Kousky opět vyrovnám přes laťky, zase do toho bouchnu a tak dále, až se dostanu na kousky o rozměrech 2-4cm. Ony by měly být i menší, ale mně to takhle stačí. POZNÁMKA: po dalších pokusech jsem zjistil že tohle lámátko je použitelné jen na smrkovou kůru, která je i ze starších stromů celkem tenká. Tlustší březovou kůru to nezvládlo. Takže teď už taky odsekávám sekyrou.

Alternativy: Odsekávejte z kůry kousky sekyrkou. Nebo zkroucené, úplně vyschlé kusy kůry můžete roztlouct kladivem. Nebo to rozlámejte v ruce. Nebo při loupání kůry dělejte malé kousky (ale to je děsná otrava).